Trockizm był to nurt przeciwny do stalinizmu. Nazewnictwo tej doktryny wywodzi się jednoznacznie od nazwiska propagatora opozycji wobec działań Stalina, tj. Lwa Trockiego. To tenże polityk rozpoczął ostre zmagania z występującym w obrębie ruchu komunistycznego stalinizmem.
Lew Trocki zasłynął na kartach historii jako współtwórca Związku Radzieckiego. To za jego przyczyną i mocną krytyką stalinizmu, doprowadzono do rozpoczęcia walki z ówczesnym falownik stanem społeczno-politycznym. Działacz nie bał się otwarcie piętnować sposobu kreacji socjalizmu w granicach jednego kraju, a więc typową politykę prowadzoną przez Stalina. Zdaniem Trockiego, to właśnie taki charakter podejmowanych działań przyczynił się w kolosalnym stopniu do spowolnienia, a w pewnym momencie wręcz całkowicie zaprzepaszczenia dalszego procesu rewolucyjnego. Nie musiało upłynąć zbyt dużo czasu, aby Trocki zyskał szerokie grono swych zwolenników . W związku z tym zaczęto masowo krytykować formę rządów oparta na sprawowaniu terroru, przejęci władzy przez aparat policyjny oraz postępującą biurokratyzację.
Poglądy wyznawane przez Lwa Trockiego określano w kontekście doktryny politycznej mianem trockizmu, z kolei jego frakcję określano jako Lewicowa Opozycja. Aktywność przywódcy tego odłamu została jednakże zahamowana w 1927 roku, kiedy to miała miejsce rocznica rewolucji październikowej i KC WKP doprowadził do wydalenia Trockiego z frakcji. Odsunięto z partii także i popierających go. Wszyscy zwolennicy trockizmu pożegnali się z działalnością dotychczas prowadzoną do XV zjazdu WKP. Każdego z aktywnych skazano na zesłanie, podobnie było z Trockim, który w 1929 roku pozbawiony został sowieckiego obywatelstwa, a w konsekwencji tego deportowano go poza obszar Związku Radzieckiego.
Trockizm - czym był i na czym polegał?
Zobacz stronę autora: Adwokat Świdnica