Komsomoł - czym był?

Pojęcie Komsomoł zrodziło się w okresie funkcjonowania dawnego Związku Radzieckiego. Było to określenie, które etymologicznie wywodziło się z języka rosyjskiego. Do czego służył ten termin i w jakim kontekście go używano? O tym dowiesz się z niniejszego tekstu informacyjnego. Zapraszamy do lektury treści znajdujących się poniżej.
Komsomoł to termin jaki kierowany był w odniesieniu do komunistycznej organizacji młodzieżowej, jaka funkcjonowała w Związku Radzieckim. Zgodnie z zapiskami utrwalonymi na kartach historii, tenże rodzaj działalności zaczął krystalizować się w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Dokładniej rzecz biorąc, uznaje się za początki charakteryzowanego tu stowarzyszenia rok 1918. Jeżeli chodzi natomiast o dokładne znaczenie opisywanego pojęcia, to wykazywało ono ścisłe powiązanie z następującymi słowami: Kommunisticzeskij Sojuz Mołodioży – dosłownie tłumacząc po rosyjsku. W bezpośrednim przekładzie na język polski to Komunistyczny Związek Młodzieży. Nazewnictwo omawianej organizacji ulegało parokrotnie istotnym przekształceniom. Za ważniejsze uznaje się modyfikacje mające miejsce w 1922 roku, bowiem wówczas zaczęła obowiązywać terminologia Wsiesojuznyj Leninskij Kommunisticzeskij Sojuz Mołodioży, a więc po polsku rzecz biorąc- Wszechzwiązkowy Leninowski Komunistyczny Związek Młodziezy. 
Podstawowy zakres funkcjonowania Komsomołu, jak już wcześniej o tym wspomnieliśmy, odnosił się do grupowania w swych szeregach ludzi młodych, a ściślej- osób w wieku powyżej czternastego i do dwudziestego ósmego roku życia. Mimo, iż sami członkowie tejże organizacji byli określani jako „młodzież”, dużo starsi okazywali się funkcjonariusze Komsomołu. Biorąc zaś pod uwagę rolę tego stowarzyszenia w ówczesnych czasach, warto podkreślić, iż stanowiła ono swego rodzaju „zaplecze” KPZR.

Zobacz stronę autora: Wynajem kamperów

Related Posts